Güvenli E-Ticaret

Son yıllarda alışveriş yapma alışkanlıklarının değişmesi, online alışveriş hacmini büyütmüş ve hem alıcıları hem de satıcıları e-ticaret dünyasına yöneltmiştir. Bu durum ise art niyetli bazı kişilerin, karşı tarafın hakkını gasp etmeye yönelmesine sebep olmuştur. Dolayısıyla önlemler alınmış ve bu konu hakkında yasal düzenlemeler getirilmiştir. Söz konusu durum, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gibi yasal düzenlemeler ile güvence altına alınmıştır. Güvenli e-Ticaret (GeT) olarak adlandırılan bu sistem, tarafların haklarını korumak için hayata geçirilmiştir. TakasYapalım, Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi ile hem alıcının hem de satıcının haklarını koruma altına alır, maddi kayıpların önüne geçer.

Güvenli e-Ticaret (GeT) Sisteminin İşleyişi

 

 

Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi, online olarak yapılan alışverişlerde havuz hesabı yöntemini kullanır. Böylece yapılan alışverişlerde alıcının parasını güvence altına alır, olumsuz bir durumda alıcının maddi kayıp yaşamasını önüne geçer. Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi ile online alışveriş risksiz bir hale gelmiştir. Peki, Güvenli e-Ticaret (GeT) nasıl çalışır?

Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi kapsamında yapılan alışverişlerde, havuz hesabı yöntemi kullanılır. Alıcı, herhangi bir ürün sipariş ettiğinde söz konusu ürünün ücretini öder. Fakat bu ücret satıcıya değil havuz hesabına aktarılır. Satıcı, belirlenen sürede ürünü kargoya vermek zorundadır. Ürünün kargolanmasının ardından satıcı, sisteme, takip edilebilir bir kargo numarası girmelidir. Alıcı ise bu numara yardımı ile kargodaki ürünün akıbeti hakkına bilgi sahibi olabilir. Alıcı kargoyu teslim aldıktan sonra hiçbir olumsuz durum yok ise alışverişe onay verir, alıcının onayı ile havuz hesabındaki para, satıcıya aktarılır. Alıcı, belirtilen süre içinde olumsuz bir durum bildirmezse, alışveriş otomatik olarak onaylanır, para satıcıya aktarılır ve bu zaman aşımından sonra alıcı iade talep edemez.

Satıcının gönderdiği ürünün ilanda belirtilen niteliklerde olmaması durumunda alıcı, ürünü iade ederek parasını geri alma hakkına sahiptir. Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi ve tüketici hakları kapsamındaki kanunlara göre geçerli olan iade ve değişim hakları, online alışverişlerde de aynen uygulanmaktadır. TakasYapalım, Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi dahiline güvenli ödeme altyapısına da sahiptir. Alıcıların kredi veya banka kartı ile online ödemelerini gerçekleştirirken sisteme girdikleri kart bilgileri de güvence altındadır.